گزارش تولید کابل‌های فشار قوی آبگرد

افتتاح خط تولید کابل فشار قوی آبگرد با تکنولوژی CONNEX آلمان
23 نوامبر 2016
افتتاح سیزدهمین نمایشگاه بین المللی متالورژی:
25 نوامبر 2016
نمایش همه
گزارش تولید کابل‌های فشار قوی آبگرد

خط تولید کابل‌های فشار قوی آبگرد مورد استفاده درکوره‌های قوس با تکنولوژی شرکت connex آلمان درمحل شرکت دفترصنعتی کل کالا و با حضورمدیر عامل و کارشناسان شرکت کونکس و نیز نمایندگان کارخانه‌های بزرگ تولید کننده فولاد از جمله شرکت فولاد مبارکه بطور رسمی افتتاح شد.

مهندس منوچهر صالحی، مدیرعامل شرکت دفتر صنعتی کل کالا درگفتگو با ماهنامه تخصصی پردازش با اعلام این که این شرکت همواره به دنبال تکنولوژی است زیرا اعتقاد دارد که تکنولوژی ماندگاراست و ایجاد اشتغال و افزایش راندمان و کارایی را در پی دارد، گفت: همه ما باید سعی کنیم تا همگام با طرح جامع فولاد (تولید ۵۶ میلیون تن) در همه بخش‌ها از ورود تکنولوژی برای تحقق این هدف مهم استقبال کنیم امروز کشور ما، با وجود واحدهایی نظیر شرکت دفتر صنعتی کل کالا، قادر به تولید ابزار دقیق و نمونه‌گیرهای دما، اکسیژن و هیدروژن آنلاین و… طراحی مهندسی سیستم‌های لازم برای پروژه های جدید تولید فولادهای کیفی و ساختمانی می‌باشد، بنابراین در دیگر بخش‌ها نیز باید به همین گونه مذاب در صنایع پائین دستی این صنعت مادر، حرکت کرد.

وی با اعلام این که کشور ما هنوز بعد از سال‌ها تجربه، تجهیزات کوره قوس الکتریکی از خارج وارد می‌کند، گفت: همه باید با واردات تکنولوژی درصدد تولید کیفی محصول باشیم تا صنعت فولاد کشوررشد کند، لذا درهمین راستا، شرکت دفترصنعتی کل کالا نیز از شرکت connex دعوت به همکاری کرد که در نهایت امروز شاهد افتتاح خط تولید کابل‌های یاد شده که یکی از پرمصرف‌ترین قطعات مورد نیاز کوره‌هاست باشیم. به گفته او، با تولید این کابل‌ها کشور از واردات آن کاملا بی نیاز خواهد شد، ضمن آنکه با تولید این کابل‌ها که با استفاده از تکنولوژی روز دنیا، صورت می‌گیرد، ضمن حفظ و صرفه جویی انرژی افزایش طول عمرو نمایش افزایش راندمان تولید و کاهش توقفات را در پی خواهد داشت.

صالحی با بیان اینکه به دلیل آشنا نبودن مصرف کننده با کیفیت کابل‌ها، خسارات بسیار زیادی به خطوط تولید وارد می‌شود اظهارداشت، با تولید کابل‌های فشار قوی آبگرد درشرکت دفتر صنعتی کل کالا، ضمن استانداردسازی صنایع و ارائه تضمین و خدمات پس از فروش، همانند برای تعمیرات کابل‌ها نیاز مشتریان نیز مرتفع و حلقه بومی‌سازی گام مهمی به سمت تولید ساخت کل کوره قوس الکتریکی در داخل برداشته می‌شود. او از برنامه‌ریزی برای صادرات این محصول به کشورهای خاورمیانه از جمله ترکیه، مصر، عربستان و… خبر داد و در خصوص نحوه تولید کابل‌ها نیز گفت: طراحی، مهندسی و ساخت کلیه قطعات برق فشار قوی کوره‌ها و فازها و پدهای نگهدارنده الکترود توسط شرکت کونکس و ساخت قطعات مسی و اتصالات مسی توسط شرکت دفتر صنعتی کل کالا (DKKI) قدم به قدم صورت می‌گیرد تا بتوانیم کوره‌های قوس الکتریکی را با هر حجمی طراحی و در داخل تولید نمائیم.

به گفته او، تکنولوژی جوش مس به سایرفلزات، تکنولوژی خاصی است که در کشور وجود ندارد و ما با این کار آن را بدست آورده‌ایم.

مدیرعامل شرکت دفتر صنعتی کل کالا تاکید کرد که در حال حاضر در کشور آلمان نیز شرکت‌های بزرگ همانند SMS و زیمنس و ABB هم طراحی و ساخت این کوره‌های قوس را به کونکس واگذار می‌کنند و در ایران هم ما نماینده انحصاری آن هستیم و امروز نیز با شراکت و همکاری کونکس خط فوق به بهره‌برداری رسیده است.

صالحی افزود: درحال حاضر فقط در صنایع فولاد ۵۲۶ کابل نصب و مورد استفاده قرارگرفته که باید طبق روشهای MIS هر دو سال یکبار تعویض شوند گرچه نیمی از آنها معمولا تعویض و تعمیر می‌شوند اما ما توان تولید ۶۰۰ کابل را داریم. این در حالی است که شرکت دفتر صنعتی کل کالا واحد تعمیرات نیز پیش‌بینی کرده واقدام به تعمیرات نیز می‌کند.

وی با اعلام این که در فازهای بعد نیز تولید ۶۰۰ کابل پیش‌بینی شده، افزود: در فاز دوم و با ورود سایر کارخانجات فولادی به مدار تولید، میزان تولید کابل سالانه ۱۰ تا ۲۰ درصد افزایش می‌یابد.

صالحی، وجود منابع غنی مس و تولید آن در کشور و وجود صنایع کابل‌سازی متعدد و پیشرفته را از جمله مزایای تولید کابل‌های آبگرد در ایران دانست و اظهار امیدواری کرد که تولید کنندگان ورق‌ها کابل‌های مسی همسو با تکنولوژی و استانداردهای بالا تولید شوند.

به گفته او، ۸۵ درصد وزن کابل‌های آبگرد را مس تشکیل می‌دهد، به همین دلیل با کاهش هزینه حمل و هزینه‌های گمرکی، قیمت تمام شده به نسبت به مشابه خارجی خود و با تکنولوژی مشابه حدود ۱۵ تا ۲۵ درصد کمتر است.

وی اظهار امیدواری کرد که نظر به اختصاص ۳۰ هکتار زمین در شهرک صنعتی ۲ دماوند و ساخت دیگر قطعات مس مورد استفاده در کوره‌ها نیز تولید شود.

وی افزود: میانگین قیمت هرکابل ۱۰ هزار یورو (۳۰ تا ۴۵ میلیون تومان) است این پروژه صرفه‌جویی ارزی بالای ۱۰ میلیون یورویی دارد، اگرچه نکته مهم از نظر ما انتقال تکنولوژی است و بنظر می‌رسد که مشتری نیز باید به دنبال کیفیت و ارایه خدمات درکوتاه ترین زمان ممکن باشد.

گزارش خبرنگارما حاکی است، مارتین یانس، مدیرعامل شرکت کونکس آلمان نیز درسخنانی بازار ایران را بازاری روبه رشد خواند و گفت، تولید این کابل‌ها در ایران و یا آلمان هیچ تفاوتی ندارد و هردو از یک تکنولوژی بهره می‌گیرند به عبارت دیگر کیفیت کابل‌های ساخته شده در ایران با کابل‌های تولیدی در آلمان دقیقاٌ مشابه هم است ضمن آنکه ما معتقدیم که این گونه صنایع در ایران به دلیل برخورداری از بازاری بسیار قوی جای کار زیادی دارد.

وی افزود: این کابل‌ها در انواع مختلف آن نه فقط درصنایع فولاد و ریخته گری‌ها، بلکه درصنایع گالوانیزه، الکترولیزها، صنایع مس و آلومینیوم، صنایع تولید و الکتروگرافیت سازی و نیروگاه‌ها و بطور کلی هرکارخانه‌ای که با برق فشارقوی سر و کارداشته باشند مورد استفاده قرارمی‌گیرد.

مارتین یانسن در پایان بازار ایران را بازاری روبه رونق ارزیابی و اظهار امیدواری کرد که این شرکت با همکاری  شرکت دفتر صنعتی کل کالا (DKKI) بتوانند خدمات ارزنده‌ای به صنایع مختلف ایران از جمله صنعت فولاد ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.